SSS

Arı sütü, polen, propolis, bal karışımları sağlık için son derece faydalı karışımlardır. 

Bu ürünlerin teker teker faydaları olmakla birlikte karışım halinde tüketmek daha kolay ve faydalıdır. 

Karışım vücuda canlılık ve zindelik verir, metabolizmayı hızlandırır, hücre yenilenmesini hızlandırır.

Önerilen günlük tüketim miktarı 40 kiloya kadar bir-iki tatlı kaşığı günlüktür. Yetişkinler için de yaklaşık olarak 3 tatlı kaşığıdır. 

  

     Alerjik bünyesi olan kişilerin, akciğer bronşlarındaki sinir uçları oksijen yetersizliğinden ve spazm yaptığından dolayı çok hassaslaşmıştır.

     İlkbahar ve sonbahar aylarında gözle görülemeyecek kadar küçük olan ve havada uçuşan AĞAÇ POLENLERİ bronşlara ulaştığında bronşlardaki sinir uçları derhal kasılarak tepki gösterip öksürük olarak kendini belli eder.

     Ancak arının çiçekten kovana gelmesiyle elde edilip, özel kurutma sistemleriyle kurutulan ÇİÇEK POLENLERİ üst solunum yolları enfeksiyonlarında tedavi edici bitkisel destek sağlar.

     Dolayısıyla ağaç poleni ve çiçek poleninin her ikisine de Polen dendiği için isim benzerliğinden dolayı bazı alerjik bünyeler çiçek polenini  yemekten çekinirler.

     Oysaki üst solunum yolu enfeksiyonları için tam fayda veren arıların ürettiği çiçek poleni için bilim adamlarının oldukça kesin sonuçları olmuştur.

     Sağlıklı yaşamın devamı için günlük 15 gram polen alınmalıdır. Polen kullananların söylediklerine, kendi deneylerimize ve arıcılar birliği üyelerinin kanısına göre ise verilen miktarların yarısı kadar bir doz yeterlidir.

     Genel durumumuzu sağlıklı tutmak için 2 tatlı kaşığı polen alınmalıdır. Bir tatlı kaşığı polen 4 gram gelir.
  

Hastalıklardan korunmak için önerilen günlük propolis tüketim miktarı kilonun dörtte biri kadar damladır. Örneğin 25 Kg. olan çocuğunuza günlük 6 damla propolisi güvenle verebilirsiniz. 

Propolisin herhangi bir yan etkisi tesbit edilmemiştir. Yine de belirtilen dozların aşılmamasında fayda vardır. 
  

En başta bal olmak üzere arı sütü, polen, propolis gibi arı ürünleri yüzyıllardır birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Arı ürünleri ile yapılan tedavi yöntemine Apiterapi denilmektedir.

Son yıllarda dünya genelinde hastalıkları arı ürünleriyle tedavi eden klinikler ve Apiterapi Merkezleri giderek yaygınlaşmaktadır.

Apiterapi tedavileri, bilimsel araştırmalar sonucunda da tıp dünyasında genel kabul görmektedir.

Arı ürünleri sağlık sorunlarının çözülmesinde tıbbi tedavi yöntemlerine destek olarak kullanılmaktadır.

Tıbbi literatürde; arı ürünlerinden bilimsel tıbba alternatif olarak değil, tıbbi destekçi olarak faydalanılmaktadır.