Pratik Bilgiler

     Makarna pişirmek de öğrenilir mi canım demeyin sakın. Tencerenin kapağını açık tutup ocağı son sürat açanları da gördüm çünkü. Makarnayı bir de bu şekilde haşlayın gazdan tasarruf edin:

     Genelde süzdüğümüz için çok su koyarız. Aslında 1 paket için 1 litre su çok bile. Kaynayan suya makarnanızı dökün, tencerenin kapağını ve tüpü kapatın. Evet yanlış okumadınız tüpü kapatın. Misal 10 dakikada mı pişiyordu makarnanız, gene 10 dk. sonra tencerenin kapağını açın ve sadece karıştırın. Gördüğünüz gibi tasarruflu makarnamız hazır.
  

 

Her ne kadar halk arasında bal aldım donuverdi iyi değilmiş diye bilinse de, unutmayın ki donan, kristalize olan bal hakiki baldır. Şekerlenmiş bal kavanozunu eski haline getirmek için 5-10 dakika kaynar suda tutmanız yeterlidir. 

 Unun içine defne yaprağı koyarak böceklenmesini engelleyebilirsiniz.

Kabuğunu rahatça soymak istediğiniz yumurtayı küçük bir delik açarak haşlayabilirsiniz. Bir toplu iğne ucuyla yumurtaya küçük bir delik açın ve haşlayın. Sonra da ne kadar kolay soyulduğuna şahit olun.
  

Kaynayan bir tencerenin üstüne tahta kaşık koyarsanız taşmasını engellemiş olursunuz. Böylece ocak temizliğinden kurtulmuş olursunuz. :)
  

Muzu daha uzun süre kararmadan saklamak için tek tek ayırıp ucunu plastik poşetle sarabilirsiniz. 

 Açılmayan kavanoz kapağını sıcak suya tutarsanız, metal genleşerek daha kolay açılmasını sağlar.

Domatesi oda sıcaklığında saklarsanız, koparılan kısmı da aşağıda olacak şekilde yerleştirirseniz, buzdolabında sakladığınızdan daha uzun süre taze saklayabilirsiniz.